Okolí obce Náklo
Obec Náklo se nachází v oblasti mezi Olomoucí a Litovlí, tedy v přímo v Hornomoravském úvalu - Haná. Její bezprostřední okolí tvoří četná pole a lužní lesy, obklopující řeku Moravu a její přítoky. Tato oblast zvaná Litovelské pomoraví je ideálním místem pro provozování pěší nebo cyklo turistiky. Pro účely cyklistů byla v této lokalitě zřízena naučná cyklistická stezka. Na dosah ruky od Nákla jsou též jiné významné turisticky vyhledávané lokality. Především je to samotná Olomouc se svou četnou řadou památek, muzeí, divadel atp. Není to však jenom Olomouc, která může nabídnout své pozoruhodnosti. Od Nákla je to kousek i do Litovle, na hrad Bouzov, k Javoříčským jeskyním, Šternberskému zámku, hradu Sovinec a dalším.
Olomouc Hanácká metropole Olomouc se řadí mezi města s nejbohatší kulturou a památkami v ČR. Často se o ní hovoří jako o malé Praze. Její nepřeberné množství památek, kulturních zařízení, míst pro zábavu a odpočinek z ní činí město významného formátu, které rozhodně stojí za to navštívit.
Litovel Město, též přezdívané moravské Benátky, ležící na toku řeky Moravy má svou mnohaletou kulturní a historickou tradici. První zmínky o něm jsou z roku 1270. Mezi významnější památky lze zařadit renesanční radniční budovu s věží, zbytky opevnění z 15. století, barokní kostel, gymnázium Jana Opletala, městské muzeum. Tradici má i litovelský pivovar.
Šternberk Po roce 1253 založen hrad, město vzniklo před rokem 1296. Gotický hrad přestavěn na renesanční zámek. Tento patří mezi památky města spolu se sloupem svaté Trojice. Ve městě se také nachází muzeum hodin.
Náměšť na Hané Pozdně barokní zámek z 18. století. V expozici se nacházejí i nádherné barokní kočáry. Ve městě se každým rokem pořádají hanácké slavnosti - Dožínky.
Bouzov Obec nacházející se v Zábřežské vrchovině s hradem původně postaveném v gotickém slohu. Na přelomu 19. a 20. století byl rekonstruován do stylu románské gotiky.
Úsov Obec v okrese Šumperk. Nachází se zde původní zeměpanský hrad se zachovalými okrouhlými věžemi a obrannou chodbou. Do jeho hradeb je vestavěn barokní zámek. V prostorách je umístěno muzeum zoologických sbírek.
Sovinec Rozsáhlá zřícenina hradu založeného koncem 13. století. Zachována raně gotická věž, opevnění s branami a baštami. V roce 1945 hrad vyhořel. Dnes je však již pro turisty a návštěvníky zpřístupněn. Jde o místo kde se konají jarmarky a slavnosti.
Javoříčko Obec v níž se během 2. světové války nacházela základna partyzánského hnutí. Nacisty byla roku 1945 vyhlazena podobně jako třeba Lidice či Ležáky. V její blízkosti se nachází krasový útvar - Javoříčská jeskyně.
Mladeč Významné naleziště pozůstatků člověka druhu Homo sapiens na severní Moravě. Známé jsou též Mladečské jeskyně vytvořené v devonských vápencích výmolnou činností vody a řícením.
Bílá Lhota Arboretum a renesanční zámek z 2. poloviny 16. století, barokně upraven v polovině 18. století a do klasicistní podoby přestavěn počátkem 19. století.